Pár zajímavostí a nej… ze světa tisku
Nejstarší vědecký časopis v ČR
Časopis Národního muzea (známý také jako Muzejník) je nejstarší český stále vycházející vědecký časopis. Vychází jako čtvrtletník (dvakrát do roka jako dvojčíslo). V současnosti se dělí na dvě řady, historickou zaměřenou na českou historii a přírodovědnou zaměřenou na přírodní vědy, která se osamostatnila v roce 1914 a vychází anglicky.
Zdroj: wikipedia.org
Nejstarší vědecký časopis na světě
Celosvětově nejstarší vědecký časopis Philosophical Transactions, který je nepřetržitě vydáván již od roku 1665, můžete najít v archivu Vydavatelství Královské společnosti (Royal Society Publishing). Její historie sahá až do roku 1660.
Zdroj: lib.jcu.cz
Nejstarší kontinuálně vydávaný časopis v ČR
Časopis Květy vyšel poprvé v roce 1834. Nejprve byl vydáván jako čtvrtletník, následně jako dvouměsíčník a posléze jako týdeník. Prvním redaktorem časopisu byl autor textu české hymny Josef Kajetán Tyl. Od roku 1834 vycházejí Květy bez přerušení, a to i během obou světových válek. Mezi přispěvateli byli Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Jakub Arbes, Karel Havlíček Borovský, Vítězslav Hálek, Rudolf Těsnohlídek, Božena Němcová, Alois Jirásek.
Zdroj: mrmagazine.wordpress.com
Největší vydaný časopis na světě
Největší časopis „CSU Magazin“ byl vydaný v Rumunsku v roce 2019. Měl 26 stránek, výšku 1,48 m a šířku 1,04 m.
Zdroj: guinnesworldrecords.com
Vývoj počtu vydávaného periodického tisku – novin a časopisů v ČR
TOP 5 kategorií časopisů podle počtu vydaných titulů v ČR
- Odborné revue (technické, pro vědu a výzkum apod.)
- Pro ženy, muže, rodinu
- Politické, filozofické, náboženské, literární a kulturní
- Podnikové časopisy
- Věnované cestovnímu ruchu, volnému času a sportu
Zdroj: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu
Co je magazín?
Slovo „magazín“ pochází z arabštiny a doslova znamená „sklad“. Poprvé bylo označení magazín ve smyslu tiskoviny svého druhu použito v názvu Gentleman´s Magazine (leden 1731), jehož reklama odůvodňovala název tím, že „schraňuje jako ve skladu ty nejpozoruhodnější kusy“ z textů tehdy tištěných v Británii.
Zdroj: Andrew King, Canterbury University
Baťovské noviny žijí
V Informačním centru Baťa, které působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), najdete unikátní kolekci novin firmy Baťa ze tří kontinentů. Nahlédnete na baťovské noviny z Afriky, Asie, Latinské Ameriky a z Holandska.
K dispozici jsou například noviny Habari Za Bata z Keni, singapurské noviny Berita Bata, pákistánské Bata News, bangladéšské Bata Barta, kolumbijské Noticiero, chilské Flask Noticias, peruánské Noticias Bata, holandský Bata Koerier a další.
Noviny přinášejí nový pohled na působení firmy Baťa v průběhu třiceti let v různých částech světa. Mnohdy se v nich setkáváme s českými jmény zaměstnanců. To potvrzuje meziválečné české základy i po řadě desetiletí.
Zdroj: www.oknodokraje.cz
Elektronické vs. tištěné knihy
Na začátku roku 2010 se zdálo, že svět je na startu revoluce e-knih. Analytici s jistotou předpověděli, že e-knihy zaplaví trh, vytlačí knihy tištěné a cena e-knih bude znatelně nižší. A jaká je realita na konci desetiletí? Prodej e-knih se stabilizoval na cca 20 % celkového prodeje knih, zatímco zbývajících 80 % tvoří prodeje knih tištěných. Bohužel ani predikce nižších cen elektronických knih se nevyplnily a často se potkáme s opačným trendem. Jak se bude trh s knihami vyvíjet dál, se můžeme jen dohadovat.
Zdroj: www.infodocket.com